Радно време:
Понедељак – Петак
07 – 20ч

Суботом
07 -20ч

Недељом и празником
(дежурни објекти)
07 – 19ч

Радно време по службама

17.10.2015. Обележавање Светског дана хране

17.10.2015. Обележавање Светског дана хране

Поводом обележавања Светског дана хране 16.10.2015.године чији је овогодишњи слоган „Социјална заштита и пољопривреда: прекидање циклуса руралног сиромаштва” и кампање Октобар – месец правилне исхране, Институт за јавно здравље Крагујевац организовао је у сарадњи са Домом здравља Крагујевац и другим сарадницима 17.10.2015.године акцију у ТЦ Делта Парк – Темпо у периоду од 10-12 часова.
Том приликом заинтересовани суграђани су могли да добију информације о правилној исхрани од стручних лица, дељен је здравствено–едукативни материјал, и рађене су контроле крвног притиска и нивоа шећера у крви као и процена ризика за настанак дијабетеса типа 2.
• Нека ваша храна буде лек, а ваш лек ваша храна.
Хипократ
• Здравље на уста улази.
Народна изрека
• Не живи се да се једе већ се једе да се живи.
Сократ
Правилна исхрана
као један од најважнијих фактора у изграђивању и очувању здравља обухвата:
- Редовно конзумирање хране ( пожељно би било да садржи пет оброка дневно – три главна: доручак, ручак и вечеру и две ужине између оброка).
- Сваки залогај хране треба добро сажвакати. Не саветује се унос течности непосредно пре , у току јела и непосредно после јела: пожељно је сачекати бар двадесетак минута да би се избегло разблаживање фермента који учествују у процесу варења хране и изазивање осећаја надимања и надутости.
- Свакодневни јеловник треба да буде разноврстан.Пожељно је да буду заступљени интегралне житарице,поврће и воће,млеко и млечни производи,немасна меса (пилетина,ћуретина) и риба,нерафинисана уља.
Предност треба дати непрерађеним,интегралним житарицама,од целог зрна.Избегавати лисната теста,пецива,тестенину,грицкалице.
Уносити свакодневно бар пет порција воћа и поврћа.
Пажљиво бирати врсту меса - предност дати риби и немасним месима (нпр. бело пилеће или ћуреће месо) у односу на (тзв. црвена меса-свињско,јагњеће.. и прерађевине од меса-сухомеснате производе,паштете,виршле..)
Млечни производи као што су (јогурт,кисело млеко,кефир,млад бели сир од обраног млека) пожељнији су у односу на павлаку,кајмак,бутер,крем сир,качкаваљ...
Унос масноћа и шпећера требало би да буде мањи од 5% дневно и то у виду нерафинисаних, хладно цеђених биљних уља (нпр.сунцокретовог или маслиновог) уместо биљне или свињске масти,маргарина.
Просте шећере препорука је замнити са сложеним који се налазе као саставни делови житарица,поврћа и воћа.На пример добрим избором слаткиша сматра се и кувано или печено воће али и поврће (нпр.бундева)

Здравље је наше највеће благо

Ми смо ту да Вам помогнемо да унапредите Ваше здравствено стање и пребродите тешкоће